Do góry

Rzymskokatolicki

Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla

Kościół powstał w 1938 roku, a na jego wygląd duży wpływ miały przypadkowe czynniki t.j. możliwość uzyskania materiału oraz zamożność parafian. Forma kościoła, zgodnie z opinią ks. Jońca, była wypadkową pomiędzy żarliwością proboszcza i zapałem parafian, a technicznymi i finansowymi możliwościami parafii, zamieszkałej głównie przez bezrobotnych i zatrudnionych do prac dorywczych.
Budynek kościoła składa się z niskiego prezbiterium przekształconego z dawnego spichlerza, wyższego korpusu, kaplicy i zakrystii, które znajdowały się po bokach oraz fasady o przypadkowych formach. Dzisiejszy charakter kościół uzyskał dopiero w wyniku przebudowy z lat dziewięćdziesiątych: niskie prezbiterium zostało zastąpione przez współczesne, którego kubiczna bryła i ceglane elewacje nawiązują do przedwojennego korpusu świątyni. Skomponowano fasadę: ujęły ją dwie wieże, dzięki którym – mimo położenia w dolinie kościół zyskał funkcję dominanty krajobrazowej.
Pierwotnie wyposażenie kościoła kompletowane było metodą zbiórek w wielu parafiach i pozyskiwania donatorów. W 1938 wykonano murowany ołtarz, a rok później dwa ołtarze boczne: św. Barbary i św. Józefa. Zachował się manierystyczny obraz Ukrzyżowania z 1 połowy XVII wieku (pozyskany z krakowskiego kościoła św. Marka) oraz stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane w 1931 roku przez Komitet Kościelny z Wieprza koło Andrychowa. Stacje zostały wykonane przez ludowego malarza z przełomu XVIII/XIX lub 1 połowy XIX wieku. W skarbcu kościelnym przechowywany jest kielich z barokową stopą, szyją i nodusem, o bogatej, plastycznej ornamentacji uzupełnionej główkami aniołów. Podobno to interesujące dzieło złotnictwa z 2 połowy XVII wieku przywiózł ze sobą ks. Joniec z Czarnego Dunajca.


Cmentarz parafialny

Powstawał równocześnie z Kościołem, na parceli zakupionej w 1931 r., w następnym roku wybudowano ogrodzenie i kamienną kostnicę.


Kaplica p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej

Kaplica domkowa stoi w historycznym centrum wsi, przy drodze prowadzącej do Jaworzna. Architektura kaplicy na cechy tradycyjnych ludowych kapliczek w połączeniu z formami historyzującymi. Budowla jest murowana, tynkowana z dwoma oknami i półkolistą absydą z tyłu oraz dwuspadowym dachem pokrytym współczesnym, sztucznym gontem. Szczyt dachu wieńczy sześcioboczna sygnaturka obita miedzianą blachą i metalowy, ażurowy krzyż. W sygnaturce znajduje się dzwon, w który bito gdy zbliżała się burza.
Na zewnątrz, na ścianie frontowej – wznoszącej się nieco ponad poziom dachu – we wnęce nad dwuskrzydłowymi, przeszklonymi drzwiami wisi współczesny obraz matki Bożej Częstochowskiej z dekoracją ze sztucznych kwiatów wokół.
Wewnątrz kaplicy, na ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, umieszczony w ludowym, drewnianym ołtarzyku, który prawdopodobnie pochodzi w I poł. XIX wieku. Po lewej stronie od wejścia, we wnęce umieszczony jest stary oleodruk św. Barbary, a po prawej obraz Matki Bożej Częstochowskiej, wykonany techniką grzebykową. Przed ołtarzem, u sufitu, wisi pomalowana na złoty kolor, metalowa lampka oliwna. Pod ołtarzem znajdują się: nieeksponowane, nieco zniszczone przez korniki oleodruki: Serce Pana Jezusa, Chrystus Alwerniański; druk na papierze z 1881 r. Anioł Stróż z dzieckiem i dwa kolorowe aniołki – putta.
Kaplica wybudowana została przez mieszkańców Balina w roku 1874. Przyczyną wybudowania tej dość obszernej kaplicy była duża odległość od kościoła parafialnego w Kościelcu. Przed wojną odprawiano w kapliczce msze święte, nabożeństwa majowe, odmawiano różaniec, święcono pokarmy. Z kaplicy w pola, wieczorem, podczas Dni Krzyżowych, szła procesja.

 

Kapliczka Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Jaworznickiej

Kapliczka domkowa z figurką Matki Bożej Fatimskiej, która została zbudowana w XIX wieku, stoi tuż przy ul. Jaworznickiej. Przed wojną, gdy nie było jeszcze kościoła, przy kapliczce odprawiano majówki. Od kiedy jest kościół w Balinie, na Boże Ciało robi się przy kapliczce trzeci ołtarz procesyjny.
Kapliczka o dwuspadowym dachu jest otynkowana oraz pomalowana na biało. Elewacja północna w szczytowej partii posiada wnękę ze współczesną, gipsową figurką Matki Boskiej Niepokalanej. Wewnątrz, na tylnej ścianie, znajduje się mały ołtarzyk w formie półki z tworzywa sztucznego stojącej na dwumetrowych nogach. Na ołtarzyku, wykonana z gipsu, współczesna, polichromowana figurka Matki Bożej Fatimskiej z koroną na głowie oraz dwoma, symetrycznie ustawionymi lichtarzykami. Figurka została ofiarowana przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Balinie i umieszczona w kapliczce po remoncie w roku 2000. Wokół figury i nad nią, pod sufitem, ułożono sztuczne kwiaty. Po lewej stronie, na ścianie wisi oprawiony w ramkę kolorowy portret papieża Jana Pawła II. Kapliczka została odnowiona społecznie na wiosnę 2000 roku przez Komitet Obywatelski „Solidarność” i Radę Sołecką w Balinie.
Po zbiciu starego tynku, uzupełniono kamienne ściany i położono nowy tynk. Wykonano też kamienne schody do kaplicy, podniesiono nasyp ziemny wokół i dokonano nasadzeń krzewów. Wymieniono również drewnianą konstrukcję dachu na nową oraz jego pokrycie.. Przed remontem w kapliczce był stary ołtarzyk drewniany, prawdopodobnie XIX-wieczny, z obrazem olejnym matki Bożej Częstochowskiej, który postanowiono usunąć i oddać do konserwacji.

Script logo